آخرین عناوین خبرها
پنج‌شنبه ، ۹ تیر ۱۴۰۱ ساعت: ۰:۰۳
مذاکرات برجام متوقف شد؟ | فضای مذاکرات چگونه بود؟


مذاکرات دوروزه‌ی احیای برجام توسط علی باقری بدون نتیجه در قطر به پایان رسید/ شرط تضمین انتفاع اقتصادی ایران اختلافی است که نیاز به تصمیم طرف آمریکایی دارد
در حالی که یک خبرگزاری نوشت که نشست «علی باقری» مذاکره کننده ارشد ایران با «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در قطر که قرار بود هفتم و هشتم تیرماه برگزار شود، به پایان رسید

مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان این مذاکرات گفت : دو روز مذاکرات فشرده در دوحه برای احیای برجام انجام شد و متاسفانه پیشرفت مورد نظر اروپا بعنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات آن طور که انتظار می‌رفت، محقق نشد. به کار در این زمینه ادامه می‌دهیم؛ حتی با اضطرار بیش‌تر تا به دست آمدن توافقی کلیدی برای عدم اشاعه و ثبات منطقه‌ای

در جریان این دور از گفت‌وگوها که به صورت غیرمستقیم بین ایران و آمریکا برگزار شد و اتحادیه اروپا نقش میانجی و انتقال‌دهنده پیام را برعهده داشت، ایران مجددا بر لزوم دستیابی به یک توافق پایدار تاکید کرد.

آن چیزی که مانع از به نتیجه رسیدن این دور از گفتگوها شده، پافشاری طرف آمریکایی بر متن طرح پیشنهادی خود در وین۷ است که شامل «تضمین برای انتفاع اقتصادی ایران» نمی‌شود. در واقع واشنگتن به دنبال احیای برجام به منظور محدود کردن ایران بدون دستاورد اقتصادی برای کشورمان است.همین مساله باعث شده تا به دلیل ضعف دولت بایدن و عدم توانایی در تصمیم‌گیری نهایی، برای احیای توافق هسته‌ای که صرفا نیاز به پذیرش خط قرمز ایران در انتفاع اقتصادی از این رویداد از سوی آمریکا دارد، نشست دوحه هم تاثیری خاصی در پیشرفت مذاکراتی نداشته باشد.همین مساله باعث شده تا نماینده ارشد اتحادیه اروپا هم از این رویکرد آمریکا در عدم تلاش برای احیای برجام، انتقاد کند.
سخنگوی ‌وزارت امور خارجه در واکنش تاکید کرد: مذاکرات دو روزه است و هنوز به انتها نرسیده و عصر امروز نشست دیگری میان باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران و انریکه مورا هماهنگ‌کننده اروپایی گفت‌وگوها برگزار خواهد شد.
گفت‌وگوها در دوحه از ابتدا دو روزه برنامه‌ریزی شده بود و در طول رایزنی‌های دیروز و امروز طرف‌ها در مورد موضوعات باقی‌مانده به تبادل پیشنهادها و دیدگاه‌های خود پرداختند.مذاکرات دو روزه دوحه در فضایی حرفه‌ای و جدی در حال برگزاری است.
ادعای خبرنگار وال‌استریت ژورنال/ مذاکرات دوحه سازنده نبوده است

خبرنگار وال‌استریت ژورنال مدعی شد مذاکرات دوحه سازنده نبوده است.لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال در صفحه توییتر خود نوشت: یک منبع ارشد تایید کرد این دور از مذاکرات در دوحه امشب به پایان می‌رسد. همچنین تاکید بر آنچه امروز صبح به دستم رسید، این صحبت‌ها چندان مثبت نبوده است.
کلمات کلیدی: چندثانیه - مذاکرات برجام = متوقف 
Go to TOP