آخرین عناوین خبرها
شنبه ، ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت: ۰:۲۷
واکنش امام‌جمعه بم به اعلام استان شدن جنوب کرمان و توضیح رییس‌جمهور
ساعتی از اعلام بررسی درخواست استان شدن جنوب کرمان توسط رییس‌جمهور در مصلای جیرفت نگذشت که وی در جمع مردم شرق استان در بم نیز حاضر شد؛ جایی که امام جمعه این شهر واکنش به موضوع استان شدن جنوب استان داشت و رییس دولت نیز در این زمینه توضیحاتی ارائه کرد.
حجت الاسلام قاسم دانشی در خطبه های نماز جمعه این هفته بم با اشاره به سخنان آیت الله رییسی در جیرفت گفت: شاید بسیاری بدانند رییس‌جمهور در سخنرانی خود در شهرستان جیرفت گفتند استان کرمان جنوبی تشکیل خواهد شد.

وی ادامه داد: هیچ کس با محرومیت زدایی مخالف نیست، این نظام متعلق به مردم است؛ وظیفه نظام نیز محرومیت زدایی است اما توجه داشته باشید محرومیت فقط در یک منطقه خاص نیست.

امام جمعه بم در ادامه ضمن تبریک به مردم جنوب استان تصریح کرد: البته باید این اعلام (استان شدن) در روال قانونی خودش انجام می‌شد، چون ابتدا پیشنهاد هیات دولت به مجلس شورای اسلامی است و در صورت تصویب در مجلس و تایید از سوی شورای نگهبان آنگاه باید اعلام می شد.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان های شرقی استان کرمان با وجود تمامی ظرفیت های قابل افتخاری که در عرصه های مختلف است اما محرومیت‌هایی نیز وجود دارد.

دانشی افزود: اگر محرومیت های شهرستان های شرقی استان کرمان از محرومیت های برخی از نقاط استان از جمله جنوب استان بیشتر نباشد کمتر هم نیست.

وی عنوان کرد: توقعی از دولتمردان در دولت های گذشته داشتیم از این دولتمردان و شخص رییس‌جمهور نیز بیش از دیگران داریم؛ رییس جمهور، رییس قوه عدلیه بودند و ارتباط تنگاتنگی با قوه قضاییه دارند؛ آنچه مردم ما در شرق استان از شخص حضرتعالی توقع و انتظار دارند، عدالت است.

دانشی در ادامه خواهان بررسی اعتبارات تخصیصی به جنوب و شرق استان شد که آیا همخوانی دارند یا خیر و افزود: مطمئنا این اعتبارات همخوانی ندارند.

وی بیان کرد: به طور مثال پل دِهبَکری در بم بعد از ۱۶ سال هنوز به اتمام و بهره برداری نرسیده اما چند کیلومتر بعد از دهبکری کوه ها را در طول سال ها تراشیده و بزرگراه ایجاد کرده اند.

دانشی با بیان اینکه صبر مردم این خطه به این معنا نیست که مورد کم لطفی قرار گیرند تصریح کرد:مردم شهرستان بم نشان داده‌اند در تاسوعا و عاشورا ارادت ویژه به اهل بیت دارند، پای نظام و ولایت و رهبری بوده و خواهند بود و در دفاع از رهبری نیز ذره ای کوتاه نخواهند آمد.

وی اضافه کرد: ما دولت رییسی و شخص ایشان را ولایتمدار، انقلابی و جهادی می دانیم اما توقع و انتظار داریم به خواسته های بحق مردم عنایت شود.

امام جمعه بم در عین حال عنوان کرد: گلایه ما در جای خود، از شخص نماینده نیز هست؛ اینکه طی سال های گذشته نماینده شرق استان بوده و باید اقداماتشان را در این سال ها بیان کنند.

توضیح رییس جمهور

به گزارش ایرنا اما در این نشست رییس جمهور نیز در جمع نمازگزاران با اشاره به اینکه در پاسخ به درخواست جنوب کرمان اعلام کرده که موضوع استان شدن در دست بررسی است و پیگیری استان شدن آنجا باتوجه به ضرورت توسعه یافتگی و محرومیت ها بوده اظهارداشت: درخواست شرق استان برای استان شدن هم بررسی می شود اما این موضوع شاخص ها و الزاماتی دارد.

رییسی با بیان اینکه نتیجه بررسی ها حتما به اطلاع مردم می رسد گفت: حتی اگر از نظر شاخص ها شرایط استان شدن وجود نداشته باشد، ما وظیفه داریم که موانع خدمات رسانی مناسب به مردم و محرومیت زدایی را بررسی و برطرف کنیم که این از اولویت های دولت است.

وی بر ارتقای وضعیت و سطح خدمات رسانی ادارات بویژه در بخش هایی مثل کشاورزی یا بهزیستی به خاطر شرایط خاص ناشی از تعداد بالای معلولان ناشی از زلزله تاکید کرد.
کلمات کلیدی: چندثانیه۰- واکنش - امام جمعه بم - رئیس جمهور 
Go to TOP