آخرین عناوین خبرها
شنبه ، ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت: ۱۴:۳۱
« سنگر » سازان « بی سنگر » -روزی برای « خبرنگار » که « حقیقت » پرور است
فرامرز سنگینی -
امروزیان ، وارثان بزرگ قلم به دستانی هستند که با نوشته های شان ، حکومتی را به رویارویی می خواندند . با استدلال ، با تحقیق ، با زبان طنز و ... دادخواه عامه مردم در زمینه های گوناگون از جمله ورزش بودند .

« فردا » بیست و سوم مرداد ماه ، به مناسبت بزرگداشت روز « خبرنگار » که چند روزی از آن می گذرد ( هفدهم مرداد ) ، قرار است ، انجمن نویسندگان ، خبرنگاران و عکاسان ورزشی ایران ، مراسمی را در برج میلاد تهران برگزار نماید که بسیار اقدام نیکویی ست .
یکی ، دو روزی قبل از آن ، سیری داشتم در خاطرات ، از دوران شاگردی در محضر بزرگترهام ، چند سطری برای دل خودم نوشتم ، این مطلب نوشته شده در بایگانی ام ماند تا هنگامی که خبر برگزاری این مراسم برای گرامیداشت این روز را دریافت کردم .
اگر موافق بودید ، با هم بخوانیمش .

######

روزگاری که برای بزرگترها و اساتید عرصه قلم از نوع ورزشی ، شادروانان « حسین آقای جباری » ، « حسین آقای حصاری » ، « تورج خان لارودی » ، و زنده باشند « حبیب الله خان نیک نژاد » ، « آقا وصال روحانی » ، « صدرالدین خان کاظمی » ، « آقا جمشید حمیدی » ، « حسین آقای اقبالپور » ، « محمد خان رزمجو » ، « اکبر آقای عزیزی » و ... پادویی می کردم ، یک روز از همین روزها و به بهانه تهیه یک مطلب نسبتا جنجالی در آن ایام ، مرحوم ، شادروان استاد پرویز خان زاهدی ، نصیحتی به من کرد و گفت :

« ما از اولین لحظه دریافت یک خبر ، همه هوش و ذکاوت و تلاش مون رو بکار می بریم ، تا آنچه که به خوانندگان مون عرضه می کنیم ، واقعیت باشه و درست و صحیح ، نه حدس و گمان و شک و شبهه » .

... این گفته و توصیه و نصیحت ، یعنی عصاره و چکیده همه اون درسها و آموزه‌هایی ست که بعد از سالها ، قراره ، شاید بهش برسیم تا اسم مون رو بگذارند « خبرنگار » .
بعدهای بعد ، در بیان ویژگی های یک خبرنگار ، این درسها را می دادند و می نوشتند که:
« یکی از مهمترین شاخصه های یک خبرنگار ، دارا بودن عشق و علاقه و ذوقه . اون ، نباید احساسات خودش رو در نوشتن اخبار دخالت بده و بایستی ، خبرها ، دقیقاً مانند چیزی که اتفاق افتاده ، انتقال داده بشه .
از سرعت در خبر رسانی ، درس میدهند و حق طلبی رو از بارزترین ترین ویژگی یک خبرنگار بیان می کنند ، حق محوری و حق گویی ، درسهایی که بایستی در این حرفه آموخت و بکار بست .

... و در تاریخ خبرنگاری ما ، در تمامی حوزه‌های مختلف خبری ، چه بسیار مردانی که پای در رکاب نهادند و جان شیرین خود را هم در این راه فدا کردند .
امروزیان ، وارثان بزرگ قلم به دستانی هستند که با نوشته های شان ، حکومتی را به رویارویی می خواندند . با استدلال ، با تحقیق ، با زبان طنز و ... دادخواه عامه مردم در زمینه های گوناگون از جمله ورزش بودند .
« هفدهم مرداد ماه » مصادف است با روز « خبرنگار » .
این روز ، متعلق به غیور مردانی ست که همه ثروت شان ، قلمهایی ست که در دست دارند .

قصه و داستان و فیلم و ... یک طرف ، همراهی و همپایی با بزرگان این عرصه هم یک طرف .
قصه و داستان و فیلم و... یک طرف ، شاهد رنج و مریضی و درد و تنهایی بودن و به دیار حق در منزل استیجاری شتافتنشون هم ، یک طرف .
خبرنگاران ، سنگرسازان یک جامعه اند .
روشنگرند ، شفاف سازند ، حقیقت پرورند ، اما ، صد افسوس که بی سنگرند .
کمترین پشتوانه ای ندارند ، اگر از واقعیتی به حق پرده بردارند و بنویسند و به همان دلیل ، تنبیه شوند و بیکار ، جایی برای دادخواهی ندارند ، مکانی برای حمایت ندارند ، دست شان از همه جا کوتاه است .

این روز گرانقدر « روز خبرنگار » را ، به محترم همکاران ارزشمند عرصه رسانه و خبر تبریک عرض می کنیم و شادباش می گوییم .
امید که « صنفی » قدرتمند و توانمند سازیم .
ان شاء الله .
... و باقی ، بقای شما .
کلمات کلیدی: چندثانیه - سنگر سازان - بی سنگر= خبرنگار 
Go to TOP