معاون وزیر طالبان در امور پناهندگان و بازگشت به میهن پیامی در خصوص ناآرامی‌های ایران خطاب به اتباع افغانستانی صادر کرد.

وقایع روزـ سرویس سیاسی؛

عبدالرحمن رشید معاون وزیر طالبان در امور پناهندگان و بازگشت به میهن، از پناهجویان افغان خواسته تا در تظاهرات اعتراضی در دو کشور پاکستان و ایران شرکت نکنند، زیرا این اعتراضات مربوط به امور داخلی این دو کشور است و ارتباطی به اتباع افغان ندارد.

به کزارش عصرایران به نقل از وبگاه «پاکستان آبزرور»، مقام طالبان در یک پیام ویدئویی که دیروز (چهارشنبه) منتشر شده، گفت: تظاهرات امور داخلی آن‌ها (ایران و پاکستان) است، مردم آن‌ها تظاهرات می‌کنند، شما زندگی خودتان را خراب نکنید. 

بر اساس آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)، پیش از به دست گرفتن کنترل افغانستان توسط طالبان، ۳.۴ میلیون مهاجر افغان – نزدیک به دو میلیون نفر از آن‌ها بدون مدرک – در ایران زندگی می‌کردند.
با 10 دلار وارد بازار فارکس شوید

با 10 دلار وارد بازار فارکس شوید
مشاهده
yektanet-logo-sign
تبلیغ

با این حال، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است که از تابستان سال گذشته که طالبان کنترل افغانستان را به دست گرفتند، صد‌ها هزار پناهجوی افغان دیگر به ایران گریختند.

همچنین پس از برکناری عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان، اعتراضاتی از سوی هواداران وی به موازات اعتراضات در ایران رخ داد.

در حالی که نخست‌وزیر مخلوع پاکستان در روز ۱۵ آبان در تظاهراتی از ناحیه پای خود گلوله خورد، اظهار داشت که راهپیمایی‌های اعتراضی به سمت اسلام‌آباد از سر گرفته می‌شود.

اگرچه سازمان بین المللی مهاجرت سازمان ملل (IOM) تخمین می‌زند که در حال حاضر ۱.۳ میلیون مهاجر افغان به طور قانونی در پاکستان زندگی می‌کنند، اما برآورد‌ها حاکی است که صد‌ها هزار مهاجر افغان نیز به طور غیرقانونی در پاکستان اقامت دارند.