روزنامه اسرائیلی هاآرتص طی گزارشی درباره تحولات پیش‌رو در مذاکرات احیای برجام، ادعاهایی را مطرح کرده است.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص در گزارشی آورده است: مقامات رژیم صهیونیستی مدعی هستند که ایالات متحده همچنان به دنبال دستیابی به توافق احیای برجام است و در این مسیر از حمایت نهاد‌های دفاعی کشور هم برخوردار است.

این مقامات هم‌چنین مدعی هستند که ایالات متحده درک می‌کند که برای ایران دشوار است که اعتراضات اخیر را بدون بهبود وضعیت اقتصادی پایان ببخشد، بنابراین احیای برجام ممکن است به نفع ایران باشد.

هاآرتص افزوده است: برجام از حمایت گسترده‌ای در ایالات متحده برخوردار بود تا اینکه ایران از روسیه در جنگ با اوکراین حمایت و با آن‌ها قرارداد‌های تسلیحاتی امضا کرد. این امر از سرگیری مذاکرات را دشوارتر کرد. مقامات اسرائیلی به سرعت اظهارات بایدن مبنی بر پایان یافتن توافق را جشن گرفتند، اما نهاد‌های امنیتی احتیاط به خرج دادند و سخنان رئیس‌جمهور آمریکا را نه اظهار واقعیت بلکه به عنوان یک لغزش زبان تلقی می‌کنند.

مقامات دولت ایالات متحده که با هاآرتص صحبت کردند و از این موضوع اطلاع داشتند، بیان کردند که در گفتگو با مقامات ارشد ایالات متحده، از اظهارات آنان این‌گونه برداشت می‌شود که با وجود شرایط چالش برانگیز، طی چند ماه آینده، یک چرخش قابل توجه در توافق هسته‌ای در راه است.

بیشتر بخوانید: مذاکرات احیای برجام سرانجامی نخواهد داشت

در ادامه این گزارش آمده است: در زمان دولت لاپید-بنت، مقامات رژیم صهیونیستی گفتگو‌های محرمانه را برای ارزیابی آمادگی اسرائیل برای درگیری نظامی با ایران آغاز کردند. یک مقام آگاه، در این رابطه گفته است: اوضاع به حدی پیش رفته که وظیفه تهیه طرح‌های عملیاتی جدید، تهیه بودجه برای خرید تسلیحات و تهیه تجهیزات ویژه مورد نیاز برای چنین عملیاتی به آن‌ها سپرده شده است. دولت خروجی بودجه هنگفت میلیارد دلاری را برای حمله به ایران، خرید تسلیحات پیشرفته، و افزایش روابط نظامی با ایالات متحده، کشور‌های حاشیه خلیج فارس و سایر متحدانش تدارک دیده است.

با این وجود، یک مقام رژیم صهیونیستی به هاآرتص گفته است: «اسرائیل بدون حمایت و همکاری آمریکا، هیچ ظرفیت عملی برای حمله موثر به ایران ندارد و هرکس خلاف این را بگوید عمدا دروغ می‌گوید».

این گزارش می‌افزاید:‌مقامات اسرائیلی که در گفتگو‌های محرمانه درباره ایران شرکت کردند، این موضوع را مطرح کرده‌اند که اسرائیل باید یک جبهه بین المللی علیه ایران را حفظ کند.

یک مقام رژیم صهیونیستی که در این گفتگو‌ها حاضر بوده است، بیان داشت که برداشت و درک مان از شرایط این بود که هرگونه حمله به ایران مستلزم تغییر حکومت است و بنابراین حمله به اهداف نظامی بدون هدف قرار دادن مقامات ارشد ایرانی که پشت طرح‌هایی برای تهدید اسرائیل و سایرین هستند، کافی نیست.

این در رابطه با نگرانی از اینکه برنامه‌های دولت آتی اسرائیل گفته شده است که امکان دارد توسط دولت آمریکا با واکنش منفی مواجه شود و در نتیجه همکاری نظامی در مورد ایران را به خطر بیندازد. همتایان آمریکایی به مقامات اسرائیلی در این باره هشدار داده بودند.

تشکیلات دفاعی اسرائیل امیدوار است که تجربه نتانیاهو در مورد مسئله ایران و اعتقاد او به اهمیت همکاری تنگاتنگ با ایالات متحده به او کمک کند تا هرگونه تلاش برای به چالش کشیدن روابط ایالات متحده و اسرائیل توسط شرکای ائتلاف یا وزرای خود را دفع کند. مقامات امنیتی اسراییل از این بیم دارند که دولت آینده فاقد خرد کافی برای گام نهادن بر روی طناب ظریف تحریک آمریکایی‌ها باشد. یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی گفته است: «اینطور که اوضاع پیش می‌آید، مسیر خوبی پیش نمی‌رود و آمریکایی‌ها این را پنهان نمی‌کنند».

دیدگاهتان را بنویسید