🔹تداوم حضور نرخ دلار در کانال ۵۷ هزار تومانی با توجه به نوسانات قیمتی در هفته های ابتدای سال جدید این سیگنال را مخابره می کند که ریسک سیاسی جدیدی بازار را تهدید نمی کند.

🔹برخی اخبار رسمی از تداوم گفتگو های غیر علنی علی باقری، سرپرست جدید وزارت امور خارجه، با دولت های غربی حکایت می کند. خود این مقام مسوول نیز در یکی از تازه ترین اظهار نظرات خود از تمایل به تنش زدایی و بهبود روابط با همسایگان سخن گفت که این امر نیز می تواند سیگنال مثبتی برای بازار به حساب بیاید.

🔹بدون در نظر گرفتن سیگنال های غیر رسمی مذاکره با آمریکا در کشور عمان، در صورتی که تنش زدایی با کشورهای منطقه بتواند به بهبود روابط تجاری کشور منجر شود، می تواند تاثیر چشمگیری بر بازار ارز کشور داشته باشد.

🔹در ماه های ابتدایی سال گذشته نیز یکی از عواملی که توانست بازار ارز را بر یک مدار با ثبات حفظ کند مساله بهبود روابط سیاسی با کشور عربستان بود.

🔹در این میان مجموعه ای از فشار بازارسازی بانک مرکزی نیز از جمله عوامل مهم اقتصادی موثر در روند نرخ ارز است.

🔹به نظر می رسد بانک مرکزی با تکیه بر دارایی های خود در حال تقویت میزان ارز موجود در بازارهای رسمی و غیر رسمی کشور است و در نتیجه این تقویت عرضه پتانسیل افزایشی نرخ ارز از بین رفته است./دنیای اقتصاد

دیدگاهتان را بنویسید