🔹در روزهای گذشته اظهارنظر جنجالی یکی از نمایندگان مجلس درباره مسدود کردن حساب بانکی زنان بی حجاب حواشی بسیاری را ایجاد کرده است.

🔹اما بعید است که خود این نماینده هم از اهمیت گفته‌های خود و تبعاتی که اجرای چنین طرحی می‌تواند در پی دارد، مطلع باشد.

🔹 این دست اظهارات می‌توانند با تشویق مردم به هجوم به بانک‌ها، شبکه بانکی را با تهدید سقوط اعتباری مواجه کند.

🔹اگر قرار باشد این اتفاق رخ دهد، بی‌شک این زنان با سرعت حساب‌های بانکی خود را خالی می‌کنند و یک «هجوم بانکی» تمام عیار رقم می‌زنند.

🔹هجوم بانکی اصطلاحی در اقتصاد است که زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد زیادی از مشتریان یک بانک به دلایل گوناگون، پول‌های خود را به طور همزمان از بانک خارج می‌کنند.

🔹مکانیسم خلق پول در شبکه بانکی، باعث می‌شود که بانک نقدینگی لازم را برای تسویه حساب این مشتریان نداشته باشند و نتوانند پول آنها را پرداخت کنند. بنابراین این موضوع می‌تواند به راحتی یک بانک را در معرض سقوط و ورشکستگی قرار دهد.

🔹از سوی دیگر پول‌هایی که از بانک‌ها خارج می‌شوند به بازارهایی از جمله ارز، طلا، خودرو، مسکن و … سرازیر شده و رشد قیمت این دارایی‌ها و رشد شدید تورم را در پی خواهند داشت.

🔹بعید است که آن نماینده مجلسی که مسدود کردن حساب بانکی زنان بی حجاب را مطرح کرده، درکی از عواقب گفته‌های خود داشته باشد وگرنه قطعا درباره اظهارات غیراصولی خود تجدیدنظر می‌کرد.

🔹در شرایطی که بانک‌های کشور هریک به میزانی با مشکلاتی جدی مواجهند این دست اظهارات نه تنها دردی از کشور دوا نمی‌کند بلکه بحران بزرگی را برای بانک‌هایی ایجاد خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید