رئیس سازمان سینمایی: پرونده تعدادی از سینماگران مورد مساعدت قرار گرفته است
خوشبختانه بخش قابل توجهی از این پیگیری‌ها، نتیجه بخش بوده و پرونده تعدادی از سینماگران مورد مساعدت قرار گرفته است.

پنجاه یکمین جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان سینمایی در سالن شهید آوینی این سازمان برگزار شد.
به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی در این جلسه با اشاره به پیگیری‌ها و رسیدگی به حل مشکلات سینماگران در هفته‌های اخیر از سوی سازمان سینمایی و کمیته مشترک سازمان، قوه قضائیه و خانه سینما، گفت: خوشبختانه بخش قابل توجهی از این پیگیری‌ها، نتیجه بخش بوده و پرونده تعدادی از سینماگران مورد مساعدت قرار گرفته است.

 

پیگیری جدی مشکلات و ضرورت همراهی و کمک سینماگران

او افزود: در جلسات متعددی که با دستگاه‌های ذی صلاح و تصمیم‌گیر داشته‌ایم نتایج و تصمیمات موثری اتخاذ شده و به موجب این جلسات تعدادی از پرونده این سینماگران با سرعت بیشتری مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت که از آن میان برخی پرونده‌ها به اخذ تعهد و برخی دیگر منجر به صدور قرار وثیقه و آزادی بازداشت شدگان شد.

خزاعی عنوان کرد: کمیته قضایی سازمان سینمایی کماکان به تلاش خود در جهت حل و فصل مشکلات و مسائل بوجود آمده برای اعضای سینما ادامه خواهد داد تا به یاری خدا، هر چه زودتر مشکلات سینماگران مرتفع شود و شایسته است خود سینماگران هم در حل مشکلات همراهی و کمک کنند.

 

سامانه آی تیکت گام اول

رئیس سازمان سینمایی در این جلسه ضمن تشکر از موسسه سینماشهر در ایجاد سامانه آی تیکت به عنوان فاز اول یک طرح کلان در حوزه ظرفیت سازی مخاطب در سینما، آن را گام مهمی به سمت رونق و پویایی صنعت سینما و مخاطب پذیری و بازاریابی فیلم‌ها اعلام کرد و افزود: راه اندازی این سامانه مقدمه ای برای حرکت جدی‌تر به طرف توسعه اقتصاد سینماست، آی تیکت فاز اول یک طرح کلان است و با توسعه زیرساخت و رونمایی از مراحل بعدی این طرح شاهد ظرفیت‌های جدیدی در حوزه مخاطبان و تماشاگران سینماها و فیلم‌ها خواهیم بود.

او تصریح کرد: مقوله مخاطب و کشف و جذب ظرفیت‌های مغفول این حوزه موضوع مهمی است و گسترش سامانه‌های کمک کننده به توسعه مناسبات اجتماعی سینما و جذب مخاطب برای فیلم‌ها از نیازهای اساسی سینماست و از نظر ما هیچ گونه محدودیتی در زمینه گسترش و افزایش سامانه‌ها وجود ندارد.

رئیس سازمان سینمایی: پرونده تعدادی از سینماگران مورد مساعدت قرار گرفته است

 

سازمان بازرگانی و تبلیغات سینماها

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به لزوم توجه به همه ابعاد اقتصادی صنعت سینما اظهار کرد: خلاء ملموسی در زمینه امور بازرگانی و تبلیغات سالن‌هایی سینمایی حس می‌شود و لازم است موسسه سینماشهر با کمک صنوف سینمایی و بهره‌گیری از مشورت و همفکری انجمن سینماداران، پخش‌کنندگان و اتحادیه تهیه‌کنندگان نسبت به نظم‌دهی، توسعه این بخش و بهره‌وری بهینه از ظرفیت‌های تبلیغاتی سالن‌های سینمایی اقدام کند.

او ادامه داد: در جهت گسترش و سامان دهی تبلیغات و آگهی‌های سینمای ایران مقرر شد ساز و کاری در این حوزه تعریف و اجرا شود که نتیجه نهایی آن به سهولت، اطمینان و شفافیت امور تبلیغی در حوزه سینما منجر خواهد بود.

خزاعی با اشاره به جایگاه صنعت تبلیغات در جامعه امروز و موضوع مهم آگهی‌های سینماها در گسترش، تعمیق و نفوذ و اطلاع رسانی به مخاطبان سینما گفت: تاکنون تعریف و ساختار منسجمی در این عرصه وجود نداشته است و در جهت بهره‌وری بهتر به نفع سینماها و پردیس‌های سینمایی پیشنهاد شد تا مدلی برای تامین این نیاز طراحی شود و ایده دایر کردن سازمان تبلیغات و آگهی‌های سینماهای ایران ارائه شد.

خزاعی با اشاره به ظرفیت تبلیغات در بیش از ۷۰۰ سالن سینمایی در سطح کشور ادامه داد: راه‌اندازی سازمان بازرگانی سینما کمک می‌کند به چشم‌انداز جامعی از نظر مقررات، راهکارها و عملکردهای بخش‌های مختلف در حوزه آگهی‌های سینما دست یابیم.

او تصریح کرد: با راه‌اندازی سازمان بازرگانی بخش عمده‌ای از موانع و مشکلات در این حوزه مرتفع خواهد شد و از ظرفیت مغفول تبلیغات دستگاه‌های مختلف اجرایی در بخش‌های دولتی و خصوصی و سطح دسترسی و هم‌رسانی بین سفارش‌دهندگان آگهی، سازندگان، پخش کنندگان، و سینماداران راحت‌تر و ساده‌تر خواهد شد.

 

توسعه زیرساخت‌های سینمایی در سطح کشور

به گفته خزاعی با اهتمام صورت گرفته و با حمایت بخش‌های خصوصی و دستگاه‌های اجرایی و استانداران روند اجرای سیاست‌های حمایتی از ابتدای دولت سیزدهم در حوزه ارتقای سینماها در تهران و شهرستانها رونق گرفته است، به طوری که از تیر ماه سال ۱۴۰۰ تاکنون تعداد۱۳۰ سالن جدید به بهره‌برداری رسیده یا در آستانه بهره‌برداری است و در حال حاضر نیز ۳۰۰ سالن دیگر هم در مراحل مختلف ساخت قرار دارند.

رییس سازمان سینمایی عنوان کرد: سازمان سینمایی از طریق سینماشهر، مجموعه کمک‌های بلاعوضی در بخش‌های مختلف تجهیزات سینمایی، بازسازی سینما، تعمیر وتعویض قطعات و…  به سینماهای مختلفی در استان‌های خراسان رضوی، قم، لرستان، مازنداران، اصفهان، سمنان، سیستان وبلوچستان، کردستان، یزد، گلستان، مرکزی، اذربایجان شرقی، کرمان، کرمانشاه، همدان، خوزستان، گیلان و تهران انجام داده است. که این کمک‌های حمایتی ادامه خواهد داشت.

 

۱۰ رویداد مهم در کشور

خزاعی در این جلسه همچنین، از برگزاری ۱۰ رویداد مهم سینمایی در سه ماهه پیش رو در کشور خبر داد.

او با بیان این‌که ۱۰ رویداد سینمایی طی سه ماه پیش رو بر اساس تقویم رویدادهای سازمان سینمایی در سه در مقیاس بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای برگزار می‌شود، عناوین کلی این رویدادها به این ترتیب اعلام کرد:شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت»، هفته فیلم روسیه در تهران، هفته فیلم چین در تهران، چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر در تهران و استان‌های مختلف کشور، برگزاری المپیاد دانش‌آموزی فیلم‌های کودکان نوجوانان، برگزاری پنجمین جایزه پژوهش، جشنواره‌های منطقه‌ای سینمای جوانان در ۳ استان یزد، کهگلویه و بویر احمد و بوشهر و گردهمایی روسای سینمایی ۳۲ استان کشور.

رئیس سازمان سینمایی افزود: سازمان سینمایی علاوه بر این اقدامات از برگزاری چندین رویداد فرهنگی دیگر نظیر جشنواره فیلم ۱۰۰، جشنواره فیلم رضوی، جشنواره بین‌المللی فیلم مقامت و غیره حمایت خواهد کرد.

 

جهش تولید فیلم 

او با اشاره به افزایش چند برابری تولید در سینما عنوان کرد: در حوزه تولید فیلم‌های کوتاه و مستند و فیلم‌های سینمایی در انجمن سینمای جوانان ایران، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و پویانمایی و بنیاد فارابی شاهد جهش و رشد چشمگیر هستیم که گزارش عملکرد و عناوین تولیدات این موسسات تا پایان سال‌جاری اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به سوال مدیران سازمان در خصوص خانه سینما، بیانیه‌ها، موضع گیری برخی صنوف و پرسش‌ها پیرامون موضوع حجاب گفت: در این زمینه در جلسات آینده اعلام نظر خواهیم کرد

دیدگاهتان را بنویسید