علی مطهری:
آنچه رئیس جمهور چین امضا کرد درواقع همه‌ی خواسته‌های عربستان بوده است؛ حتی به موضوع جزایر سه‌گانه ایران هم اشاره کرده است و بنوعی مورد تایید چین هم قرار گرفته است.
نماینده تهران در مجلس دهم در خصوص بیانیه مشترک چین با عربستان که در آن مسائلی علیه ایران مطرح شده بود، گفت: باید عبرت بگیریم که این سیاست گرایش به شرق و رها کردن غرب سیاست درستی نیست.
 
علی مطهری، نماینده تهران در مجلس دهم می‌گوید بهترین واکنش به اقدام اخیر چین این است که ایران روابطش با غرب را بهبود ببخشد.

 
به گزارش انصاف نیوز بخش هایی از گفت و گوی مطهری را در ادامه می‌خوانید:
 
در روزهای اخیر رئیس جمهور چین در سفر خود به عربستان، در بیانیه‌ای مشترک با این کشور ضمن موضع‌گیری عجیب درمورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران، موضوع فعالیت منطقه‌ای و همچنین جزایر سه‌گانه‌ی ایران، مواضعی متضاد با علاقمندی‌های جمهوری اسلامی نسبت به چین را اتخاذ کرد.
وزارت خارجه اقدام مناسبی انجام داد که سفیر چین را احضار کرده و تذکر داد؛ ولی بطور کلی ما باید عبرت بگیریم که این سیاست گرایش به شرق و رها کردن غرب سیاست درستی نیست.

اینکه به‌گونه‌ای عمل کنیم که ارتباط خوبی با غرب نداشته باشیم و به نوعی در دامن شرق بیافتیم سیاست خوبی نیست؛ اطمینانی به کشورهایی مثل چین و روسیه وجود ندارد که اینها همواره پشتیبان ما باشند، بلکه این کشورها هم براساس منافع خود حرکت می‌کنند. حالا امروز چین تصمیم گرفته است که روابطش با اقمار امریکا در منطقه ما را بهبود ببخشد. آنچه رئیس جمهور چین امضا کرد درواقع همه‌ی خواسته‌های عربستان بوده است؛ حتی به موضوع جزایر سه‌گانه ایران هم اشاره کرده است و بنوعی مورد تایید چین هم قرار گرفته است.

درمورد استفاده از کلمه‌ی «دعوت» از سوی وزارت خارجه برای خبر احضار سفیر چین؛ عملا این دو تعبیر یک چیز است و گمان نمی‌کنم فرقی کند؛ ممکن است لحن ملایم‌تری را انتخاب کرده باشند ولی همین مقدار هم که تذکر دادند نقطه‌ای مثبت است.

دیدگاهتان را بنویسید